DataLife Engine > Printable version> Kaip išrinkti lazerį !
DataLife Engine > Straipsniai > Kaip išrinkti lazerį !

Kaip išrinkti lazerį !


28 Lapkričio 2009. Author: ZeBBoLo
Galingumas - tai yra šviesos srovės galingumas ir aišku kad kuo daugiau , tuo geriau , bet jeigu ir kiti parametrai "auksiniai".
Gamyklinis patikimumas - nuo jo priklauso kaip ilgai veiks jūsų lazeris. Jeigu korpusas iš minkštos plastmasės, dalys suklijuotos ten kur turi atsisukti, o izoliacija tarp korpuso ir maitinimo el. popieriuko gabalėlis - na ir gyvens toks lazeris savaite ar dvi.
Spindulio skersmuo - kuo ypatingas šis parametras ? Nuo jo priklausys ar pas Jus "žibintuvėlis" ar džedajaus "Lightsaber" ~:). Pvz. Jei 200mW lazerio spindulio skersmuo 3mm (kaip kinietiški lazeriukai), tai su juo nepavyks netgi uždegti degtuko, o su geresne optika sumažinus spindulį iki 1,5mm - lazerio galingumas padidėja 4 kartus.
Spindulio išlaidumas - aišku kad nėra nieko nuostabaus , ir netgi su gera optika 1,5mm spindulys po poros dešimčių metrų tampa 2cm skersmens ir silpniau matomas. Spindulio išlaidumas priklauso nuo spindulio skersmens.KUO PLONESNIS SPINDULYS , TUO DIDESNIS IŠLAIDUMAS. Todėl reikia apsispręsti, ko jums reikia - kad lazerio spindulys būtų ilgas ar deginantis. Galiu patarti lazerius su skirtingais, keičiamais lęšiais.
Apsauga nuo kaitinimo - kaitinimas , tai galingo lazerinio diodo (LD) svarbiausia problema. Nes LD kaip ir visi puslaidininkiniai elementai bijo šilumos, nuo kurios LD kristalas gali išdegti ir spindulio šviesos intensyvumas žymiai sumažės ...Todėl nepamirškit išjungti savo lazerį ~:).
Spinduliuojamo galingumo stabilumas ir maitinimo draiverio intelektualumas. Ką tai reiškia? Peržiūrėkit lazerių reklamas internete 100mW, 200mW,300mW . O realiai daugumos iš jų galia dvigubai mažesnė , nes naudoja primityvius ir labai paprastus maitinimo elementus, kurie tik apriboja srovę, tekančią per LD, o nepalaiko ją pastovia, kai krenta įtampą todėl galingumas labai priklauso nuo baterijų būsenos. Kad būtų aiškiau pateiksiu pavyzdį. Lazeris turi 150mW LD, paprastą draiverį su apkrova 15 omų ir maitinamas 3 AAA elementais 1,5V. Įtampos kritimas LD yra 3V , reiškia kad srovę tekančią per LD (4,5V- 3V)/15omų=100мА, galingumas iš čia 1,5V*100mA = 150mW atrodo kad viskas gerai. BET tik nauja baterija duoda įtampą 1.5V, pajungus ją į schemą, įtampą per kelias sekundes krenta iki 1,2 - 1,3V.O jautrus LD tai ne LED'as, reaguoja momentaliai , nes dabar srovę tekančią per LD (3,8V - 3V)/15omų=53mA, o galingumas 0,8V*53mA=42mW .Išvada galingumas per sekundes krito beveik tris kartus ir lazeris šviečia puse jėgos. Gyvenime tai atrodo taip , įjungus lazerį sekundę matom labai ryškų tašką ir po to susilpnėja, lazeris kaip "mirksi". Intelektualūs draiveriai naudoja mikroschemas kurios gali palaikyti reikiamą srove dideliame ( keletą voltų ) įtampos svyravimo diapazone, o dar geriau draiveriai reguliuojantys srovę nuo LD temperatūros, apsaugant jį nuo perkaitinimo ( kiniečiai tokių nusipirkti negali ~:)
Maitinimas. Baterijos būna skirtingų formų, talpos ir kainų , todėl atkreipkit į tai dėmesį. Pvz CR2-Li elementai 6V nors ir mažos ir lengvos , bet kainuoja virš 10 lt už vnt. Optimalus variantas tai standartiniai AA ir AAA 1,5V elementai , kuriuos galima laisvai pakeisti pakraunamais akumuliatoriais.
Mechaninis tvirtumas - labai svarbus jeigu nenorite žiūrėti į plastmasinius gabaliukus nuo netyčia pargriuvusio naujo lazerio ~:)

***autorius: Artemka, a-lia kaip pervesta į liet.: ZeBBoLo

Back