27 Lapkričio 2009 LiduSe Skaitė: 533 Komentarai: 10
Pentagono strategai laikosi aiškios pozicijos: žmonių akys neturėtų būti lazerinio ginklo taikinys. "Tai būtų nehumaniška", - sako Martinezas. Pagal 1996 m. Ženevoje priimtą konvenciją, akinančius lazerius derėtų laikyti nehumanišku ginklu. 1999 m. šis nutarimas buvo ratifikuotas JAV. Tačiau, kai vyksta karo veiksmai, niekas neapsaugotas: atsitiktiniai lazerio spinduliai gali luošinti taip pat, kaip ir atsitiktinės kulkos.
Pasirašytame protokole juridiškai apibrėžtas ketinimų klausimas. Protokolu uždrausti lazeriai, kurie kuriami turint tikslą apakinti. Protokolas pabrėžia, kad, teisėtai naudojantis karinėmis lazerių sistemomis, žmonės neturi būti apakinti nei atsitiktinai, nei dėl šalutinio ginklo naudojimo efekto. Į šį susitarimą neįtraukti esami lazeriniai tolimačiai ir taikinio ieškikliai, taip pat didelės energijos lazeriniai ginklai, skirti naikinti priešo objektus. Konvencija už įstatymų ribų paskelbė tik vidutinės galios lazerines sistemas, kurių tikslas pakenkti žmonių akims - šiam draudimui neprieštarautų nė viena šalis.
Iš tikrųjų, kai tik lazerio spinduliuotės intensyvumas viršija leistiną lygį, atsiranda reali grėsmė žmonių regėjimui. Oro pajėgų patirtis rodo, kad net lazerinio ginklo bandymai, atliekami, laikantis saugos rekomendacijų, gali padaryti netikėtos žalos. Megavato klasės lazerio spinduliuotės tyrimai rodo, kad nesilpninta (intensyvumas mažėja tik dėl pluošto skėsties) ji išlieka pavojinga net už 28 tūkst. kilometrų. Be abejo, atmosfera mažina spinduliuotės intensyvumą, bet vis tiek į žemę nukreiptas spindulys kelia grėsmę civiliams, o erdvėje - kitų skraidymo aparatų įgulai. Ginklo bandymo metu nesunku numatyti teritoriją, kuriai lazerio spinduliuotė gali kelti grėsmę. Mūšio metu tą padaryti toli gražu nėra lengva, kai, tarkim, naikintuvo pilotas gauna užduotį sunaikinti karinius objektus, esančius gyvenviečių teritorijose.
Atsispindėjusi šviesa yra netgi dar pavojingesnė, nors pasiekia mažesnę teritoriją. Kai šviesos pluoštas nusitaikęs į skrendančią raketą, jo atspindžio kampas nuolat kinta. Kai lazerio taikiklyje yra sunkvežimio variklis, dalis spinduliuotės neabejojamai atsispindės į kabiną su žmonėmis. Akivaizdu, kad civilinių teritorijų taikiniai atspindėtų potencialiai pavojingo intensyvumo spinduliuotę įvairiomis (ir nenuspėjamomis) kryptimis. JAV ir kitų šalių kariškiai tokiais atvejais turėtų būti užsidėję apsauginius akinius; civiliai taip apsisaugoti negalės.
Kaip ir kiekvienas naujas ginklas, didelės energijos lazeriai atneš ir naudos, ir sukels naujų pavojų. Į taikinius nukreipti lazerių spinduliai žalos aplinkai ir žmonėms turėtų daryti daug mažiau negu bombos. Tačiau kai kurie kaimynystėje atsidūrę žmonės galėtų išsigelbėti tik pablogėjusio regėjimo sąskaita.
Šaltinis - žurnalas „Ryšių technikos naujienos“
|